>

Prvňáčci mají za sebou první projektový den

13. 9. 2015

Na konci prvního školního týdne, nepočítáme-li „rozjezdové“ první zářijové dny, si naši nejmenší školáci vyzkoušeli svůj první projektový den. Proběhl v pátek 11. září a během něj se seznámili se svými novými spolužáky. Přišlo mezi ně totiž pět dětí, které dosud nepoznali a se kterými se budou vídat jen občas. Jsou to děti, které mají povoleno individuální vzdělávání. Co to znamená? Je to zákonem daná možnost, aby rodiče žáků 1. stupně své dítě vzdělávali sami. „Papírově“ patří vždy do nějaké školy, na vyučování ale nedochází a jsou jen v pravidelných intervalech přezkušováni. Těchto pět děti navštěvovalo mateřskou školu v Dolních Černošicích. Školka je provozovaná občanským sdružením Jeden strom, které v současné době podniká kroky potřebné k registraci základní školy. Těchto pět dětí čeká v domácím vzdělávání na možnost pokračovat v základním vzdělávání pod hlavičkou sdružení Jeden strom. Zatím jsou to ale naši žáci a tak se v pátek (spolu s dalšími několika předškoláky z Jednoho stromu) přišli seznámit se svými spolužáky. Vyučující v 1. třídách pro ně připravili pestrý program, který si během 2.-4. vyučovací hodiny prožili postupně v tělocvičně, kmenových třídách prvních tříd a v učebně osmé třídy. Podrobněji průběh dne popisuje pan učitel Petr Mutina:

Po seznamovacím smíchohraní v tělocvičně jsme si ve třídě povídali o hračkách, které už nejsou nové, mají i vadu, ale jsou stále v oblibě. Což vedlo ke společným debatám o prasklinkách a chybách, které jsou ve věcech i v každém z nás a o tom, jak v nich a v nás objevovat to dobré. Osmáci nás pak pustili k projekčnímu plátnu, kde koukání na to, jak spravedlnost cítí primitivní opice, které se o ní ve škole nemohou dozvědět jednoduše proto, že tam nechodí, vyvolávalo bouřlivé salvy dětského smíchu. „Když někdo třeba dostane dva a jiný jen jeden, tak to není spravedlivé“, říká Kája. Děti přepočítávají spravedlnost na bonbony, které udělaly sladkou tečku za povedeným společným pátečním dopolednem.

Naši prvňáčci tedy mají za sebou první projektový den. Je to den, kdy se tak úplně nemusí dodržovat rozvrh hodin a předměty se mohou prolínat. Anebo třeba předměty budou dodržovány podle rozvrhu, ale bude se jimi prolínat jedno téma. Tentokrát to bylo téma kamarádství, tolerance a vzájemná pomoc…

Jitka Krůtová, ředitelka školy