>

Škola uspořádala volejbalový turnaj

19. 1. 2015

Nejen kvůli sportu samotnému, ale možná také trošku i proto, aby se naše škola dostala více do povědomí širší veřejnosti, pořádáme amatérský volejbalový turnaj smíšených družstev s názvem MALIPUT (malý lipenecký puťák). Před vánočními svátky jsme rozeslali pozvánku minulým účastníkům a s napětím jsme očekávali zpětné reakce. Ještě před koncem roku se přihlásilo pět týmů, z toho některé nové, které se o turnaji někde doslechly. Po zkušenostech z minulých dvou ročníků je pro naše podmínky optimální šest mužstev, proto jsme čekali na přihlášení posledního týmu. Týden po Novém roce jsme museli udělat „stop-stav“ a další tři týmy poté zůstaly „před branami“ turnaje jako náhradníci, které bychom povolali v případě, že by se některé z přihlášených družstev odhlásilo. Nestalo se ale, a tak se v sobotu ráno v lipenecké tělocvičně začali scházet ti, kteří před víkendovým lenošením dali přednost pohybu a společnosti podobně smýšlejících… Dorazil dokonce i jeden hráč z náhradního týmu v naději, že některý tým nedorazí kompletní, nebo že bude mít příležitost vystřídat některého hráče v průběhu dne. Zahrál si nakonec celý turnaj jako posila v týmu, kde bylo více žen, ale mužů nedostatek, a tak byla myslím spokojenost na obou stranách.

Hráli jsme opět systémem každý s každým na dva sety, které jsme z časových důvodů stejně jako vloni zkrátili o čtyři body (každý set začínal za stavu 4:4). V případě remízy by o vítězi rozhodovalo skóre, v případě shodného skóre tzv. „zlatý míč“. Za vítězství 2:0 se inkasovaly tři body pro vítězné družstvo, poražený zůstal bez bodu. Za stavu 1:1 by pak tým s lepším skóre získal dva body a poražený bod jeden, tento případ však v letošním ročníku nenastal. Přesto byly všechny zápasy celkem vyrovnané a ani jeden set neskončil s jednociferným výsledkem. O celkovém vítězi turnaje rozhodoval celkový počet bodů, v případě rovnosti by to byl vzájemný zápas, jako třetí v pořadí by rozhodovalo skóre a dále pak věkový či váhový průměr týmu. Na kontrolní vážení hráčů však naštěstí nedošlo :) Věkový průměr jsme sice v průběhu dne spočítali, protože ještě při jednom z posledních zápasů to vypadalo, že možná dojde i na další parametry, než jsou body. Nakonec to ale dopadlo nejlépe, jak mělo, a o vítězi rozhodlo první kriterium, součet bodů získaných ve všech zápasech.

Výsledky turnaje:
1) Mladíci – nový tým, ve kterém sice dominoval jeden mladík, avšak věkovým průměrem se dostali pouze na bronzovou příčku :) hráli ovšem výborně, v zápasech neztratili ani jeden set a tak zvítězili zcela zaslouženě,
2) Pozdní sběr Radotín – další v našem turnaji nový tým, podle názvu jsme odhadovali, že dorazí mužstvo složené z hráčů starších ročníků, ale opak byl pravdou – jejich věkový průměr byl nejnižší, jako jediní ze šesti týmů se dostali pod hranici čtyřiceti let; původ jejich názvu mi byl odtajněn ještě ten den – všechno už bylo z tělocvičny vyklizeno, veškerý „úřad“ související s organizací zápasu, naskládaný do několika rozměrných tašek, mi ostatní hráči pomohli naložit do auta a sami se vydali k domovu, zatímco tento tým stále ještě neopustil svou šatnu – zkrátka posbírat své věci se jim podařilo nejpozději ze všech… odtud tedy „pozdní sběr“ :)
3) Hrdličky – jeden ze dvou týmů, které mají na turnaji Maliput stoprocentní účast – v minulých dvou ročnících hráli sice pod hlavičkou základní školy v Dolních Břežanech, ale protože dva ze tří učitelů tentokrát nedorazili a zůstalo jádro tvořené čtyřmi rodinnými příslušníky (otec, matka a dcera, a k tomu čtvrtý člen – dle úhlu pohledu sestra, švagrová či teta), pak zcela logicky změnili název svého týmu; hráli velmi pěkně a o stupínek vylepšili své loňské umístění…
4) Zbytek – tento tým se účastnil našeho turnaje poprvé a svému názvu, utvořenému zřejmě podle kapitána Zbyška, dostál dokonale – závěrečného vyhlášení (a tedy i fotografování) se účastnil jen zbytek týmu, slovy dva hráči… :)
5) Vyžší dífčí – nejedná se o překlep, tento název používá parta hráčů a hráček, kteří se schází ve zbraslavské základní škole, druhý tým, který nevynechal ani jeden turnaj, i když vloni startoval pod názvem ZŠ Zbraslav, snad aby týmu ZŠ a MŠ Dolní Břežany (letos Hrdličky), nebylo líto… tým s posilou z týmu Vamaz, který letos nedal dohromady sestavu, a zároveň tým s nejvyšším věkovým průměrem…
6) Hostivařské stádo – další nováček v turnaji, tým oslabený „odpadnutím“ několika svých opor, složený tedy převážně z žen, do své sestavy rád přijal posilu – hráče z týmu, který se přihlásil pozdě a do turnaje se už nedostal…

Atmosféra při turnaji byla opět přátelská a veselá, užili jsme si krásný volejbal i spoustu legrace. Všichni účastnici si odnesli diplom a drobné ceny, vítězný tým se vyfotil s putovním pohárem, o který se vlastně hrálo. Ten bez ohledu na vítěze doputuje každý rok jen do školy a po celý rok zdobí ředitelnu, členové vítězného mužstva mají ale právo kdykoliv v průběhu roku přijít a s pohárem se potěšit. Vzhledem k tomu, že této možnosti nikdo z minulých vítězů nevyužil, domnívám se, že nikomu nejde o ceny, ale o volejbal. A toho jsme si v pohodě a ve zdraví užili dostatek.

Všechny snímky, které jsme v průběhu dne „ulovili“, najdete na fotogalerii Rajče. Nejsou sice příliš kvalitní, ale atmosféru turnaje snad alespoň zčásti zachycují… Děkuji všem za účast v letošním ročníku a těším se na ročník příští, čtvrtý v pořadí, který plánujeme opět na třetí lednovou sobotu.

Jitka Krůtová, ředitelka školy