>

V 1. B čaroval podzim

06. 10. 2014

V době od 22. září do 3. října jsem s dětmi realizovala projekt Podzim.
Děti mě překvapily, když uhodly mou hádanku: Co nám prozrazuje dnešní den? A ukázala jsem na datum na tabuli – 23. září. Některé děti věděly, že začíná podzim. Celých 14 dní jsme si povídali o tom, jak to vypadá v přírodě, co se změnilo a jaké plody na podzim dozrály. Děti nosily podzimní plody, které jsme si průběžně vystavovali ve třídě a udělali z nich výstavu. Společně jsme plodiny také poznávali. Nechyběly nám na výstavě lískové a vlašské oříšky, nejrůznější druhy listů – od zelených, po červené, žluté a hnědé, dále ozdobná dýně, jeřabiny, šípky, kaštany, jablíčko, pámelník, ptačí zob a mnoho jiných přírodnin.
V českém jazyce jsem dětem četla o podzimní přírodě, podzimní básničky (jednu se děti naučily – Podzimní koukání) a mnoho dalších příběhů s podzimní tematikou. Dětem dělali společnost také dva skřítkové Křemílek a Vochomůrka, kteří vyháněli draka a vařili šípkový čaj.
Ve výtvarné výchově si to děti obzvlášť užily. Míchání podzimních tónů jim nečinilo žádné problémy. Omlouvám se tímto rodičů, že děti to vzaly tak důkladně, že i když měly zástěry, tak se to občas neobešlo bez umazaných rukávů od temper. Pochvalu si ale zaslouží, protože namíchaly krásné podzimní tóny a míchání barev se opravdu nebály. Podvakrát si zahrály na opravdové malíře. Jednou to byly podzimní vlaštovky a podruhé podzimní skřítci.
Při pracovní výchově vyráběly košík s houbami, také navlékaly jeřabiny (dělaly si korálky) a nechybělo ani tvoření zvířátek z kaštanů.
Podzim nám zavítal i do prvouky, kdy jsme si povídali o tom, co se na podzim sklízí (jaké ovoce a zelenina), jak vypadá podzimní příroda, což budeme ještě zkoumat i v příštích týdnech, kdy vyrazím s dětmi na vycházku. Děti sbíraly také podzimní obrázky a tvořily myšlenkovou mapu, co se jim vybaví, když se řekne podzim.
Při hudební výchově si děti zatančily při písničce Září od Z. Svěráka a J. Uhlíře.
Myslím, že si podzim užily nejenom děti, ale také paní učitelka s nimi :-)

Petra Illichová