>

Co nového ve škole?

02. 9. 2012

Dva měsíce utekly jako voda a je tu začátek nového školního roku. Ten letošní rok 2012/2013 bude pro mnohé jiný než ty předchozí, protože některé věci, které po mnoho let běžely v poklidu a stále ve stejném duchu, budeme nyní dělat trošku jinak. Ne že by dřív nefungovaly nebo se dělaly špatně, ale prostě jen proto, aby fungovaly ještě o trochu lépe.

Co se ve škole změnilo během prázdnin?

Na první pohled nedošlo ve škole k žádným změnám. Ani ve skutečnosti se vlastně v budově nedělo nic mimořádného, a tak se může zdát, že jediné, co se za dva měsíce změnilo, jsou cedulky s označením tříd na dveřích jednotlivých učeben. Ve skutečnosti se ale během prázdnin pracovalo dost pilně.

Učitelé na dovolené

Učitelé sice trávili zdánlivě klidnou a dlouhou dovolenou, ale mnozí z nich doma doháněli resty, které během roku odkládali kvůli své práci, někteří se učili pracovat s programem pro interaktivní tabuli, aby ji mohli začít při výuce používat, a většina z nich byla poslední dny před nástupem do práce myšlenkami ve škole a v duchu spřádali plány, co letos udělají jinak, aby je práce bavila. Kantořina totiž vůbec není jednoduchým povoláním. Kdo si někdy vyzkoušel, ví, o čem mluvím, a dá mi za pravdu, že ty dva měsíce dovolené vůbec nejsou přehnané. Pro mladého nadšeného učitele bývají většinou příliš dlouhé, protože se těší, jak s dětmi bude dělat to, co se ve škole naučil nebo si sám vymyslel. Čím je ale člověk starší, tím déle času potřebuje na všechno. Déle trvá to, co jsme dříve zvládli raz dva, déle se hojí rány po těle, delší dobu zabere i regenerace duševní. A tak zatímco někteří se po náročném konci školního roku těší na ten další už po čtrnácti dnech, jiní se bez myšlenek na školu obejdou déle. Všichni ale musí koncem srpna pocítit takové mírné těšení před novým školním rokem, protože pokud to tam není, je to špatně a je nejvyšší čas změnit povolání. Bez toho (pro někoho nepochopitelného) nadšení se tahle práce totiž dělat nedá. A pokud se dělá i přesto, se to pozná. Podle posledního srpnového týdne, ve kterém učitelé nastoupili do práce, soudím, že nikomu ze stávajícího pedagogického sboru nic takového nehrozí, protože všichni tam tu jiskru v oku měli a s chutí se pustili do přípravy dalšího školního roku.

Správní zaměstnanci

Správní zaměstnanci, to jsou školnice, kuchařky a uklízečky. Ne že by ostatní zaměstnanci nebyli „správní“, ale tito se starají o správu budovy, a proto jsou „správní“. Ach, ta čeština… Tak ti všichni se během prázdnin střídali ve škole a na svých rajónech řádili ještě důkladněji, než se dá stihnout za každodenního provozu během školního roku. Práci navíc jim přidělali v jídelně, kde se kvůli instalaci evidenčního systému strávníků tahaly kabely, a tak se trošku do zdí sekalo a vrtalo.

Jako každý rok se opravovalo všechno, co se za rok porouchalo. Od rozbitých židliček přes školní lavice až po žaluzie, které kdosi neopatrnou manipulací v průběhu roku poničil. Opravovat se muselo v obou učebnách vedle družiny, protože něco tu není v pořádku a došlo k utržení začišťovacích lišt kolem podlahové krytiny. Nové lišty sice centimetrové trhliny schovají, ale přístavba zřejmě pracuje dál …

Provést se musely i opravy zednické, protože jako většina starých škol i ta naše bojuje s vlhkostí, a tak se opravovaly odpadané kusy omítky v hlavní budově a pak se malovalo. Stejně jako v minulých letech jen to nejnutnější, protože vymalování celé školy není o tisících ani desetitisících, ale o statisících. Tak snad za rok …

Nakonec se ale všechno stihlo a škola je uklizená, v jídelně se všechen nerez blýská a vše je připravené na nový školní rok. Na první pohled tedy opravdu nic mimořádného. Všímavý pozorovatel ale nepřehlédne pár zdánlivých maličkostí …

Co se chystá nového?

Všímavému pozorovateli neunikne jakási obrazovka v prostoru před šatnami druhého stupně, hned vedle okénka vedoucí školní jídelny. Je to terminál, na kterém si budou děti moci vybírat z nabídky dvou obědů, kterou jsme pro ně připravili. To je asi největší změna, která je pro školáky připravena. Ty další nebudou vidět na první pohled, ale věřím tomu, že budou pro všechny zúčastněné stejně užitečné a příjemné: hromadná objednávka sešitů pro děti, platby akcí formou záloh, jiný způsob výuky volitelných předmětů na druhém stupni a další. O všem, co nás tento rok čeká, se dozví rodiče na první třídní schůzce. Rodiče dětí z 1. tříd ji zvládnou hned v pondělí 3. září od 9 hodin, ostatní rodiče zveme na středu 5. září. V 17:00 začnou třídní schůzky ve 2.-5. třídách, od 17:30 ve třídách druhého stupně.

Jitka Krůtová, ředitelka školy