>

Finanční gramotnost rozvíjíme formou projektů

24. 6. 2014

Žáci deváté třídy se v matematice poslední dva měsíce zabývali finanční matematikou. Nejdříve se procvičovali v procentech a výpočtech s nimi, pak se seznámili s některými produkty bank a také si konečně pořádně „započítali“ na kalkulačce. Nakonec si zahráli na „banky“. Vytvořili 5 skupin – 5 různých bank. Každá banka vytvořila nabídku 4 povinných produktů a ty pak nabízela svým klientům. Vyhrála ta banka, která za „rok“ vydělala nejvíce peněz. Svou nabídku produktů zpracovali v prezentaci na pc, vytvořili si své logo, vymysleli název banky. Všechny nabídky, které uváděli v prezentaci, si důkladně sami propočítali. Nakonec si každá banka sama spočítala svůj zisk.

V naší hře si žáci osvojili pojmy jako běžný účet, leasing, úvěr, termínovaný vklad, stavební spoření, depozitní certifikát… A nejen to! Dokonce se naučili vypočítat měsíční splátky úvěru a výši zisku ve stavebním spoření.

Vítězný tým (Honza, Monika, Lukáš a Dan) jako odměnu dostal dort, o který se podělil s ostatními. Tím jsme „sladce“ zakončili matematiku na základní škole :-)

Ludmila Pudivítrová, učitelka matematiky