>

Výpravy 6. B v okolí Jablonce nad Nisou

21. 6. 2019

V neděli jsme dorazili krátce před obědem. Ubytovali jsme se a šli se najíst. A protože jsme byli natěšení na procházky a hry, vyrazili jsme po obědě na první výlet – na rozhlednu Černou studnici. Ještě před startem jsme ale byli nuceni setrvat ve společenské místnosti a hrát Milionáře, protože pršelo. Tam i zpět jsme ušli asi 6 km. Našli jsme dvě kešky a zahráli si pavouka a partyzána. Děti tyto hry braly smrtelně vážně, a tak jsme měli hned v neděli první odřené koleno (viz foto). Večer jsme pak hráli míčové hry na hřišti.

V pondělí jsme si dopoledne hráli hry v místním parku. Odpoledne jsme si vyšli na vycházku do nedaleké vísky Smržovky. Cestou jsme viděli pramen Nisy. Tam i zpět asi 8,5 km. Počasí bylo teplé, terén kopcovitý, nicméně jsme se připravovali na celodenní výlet, tak to chtělo trošku tréninku – děti si zahrály ještě míčovky, zaskákaly na trampolíně, zahrály pinpong… Pak jsem je musela zahnat spát, aby měly dost sil na úterý.

V úterý ráno jsme se pořádně nasnídali, chvíli počkali, až nám slehne, a pak jsme se vydali na rozhlednu Bramberk. Cíl by to byl nedaleký, pokud bychom šli přímo, ale přímo nebyly kešky, takže jsme šli nepřímo. Cestou jsme ulovili krásných 5 kešek, vystoupali na rozhlednu, zahráli opět pavouka a partyzána a urazili jsme celkem 12 km. My úči jsme si myslely, že děti budou chtít po večeři odpočívat… Ovšem to byl náš omyl, opět vzaly hřiště a trampolínu útokem.

Ve středu ráno jsem tahala z postelí unavená dítka. Je ohromné, jak málo stačí k jejich regeneraci. Už po snídani se zase ptaly po míči… Po chvilce na hřišti jsme šli do místního parku do stínu hrát další hry. Dnešek byl ve znamení map. Nejprve si děti mapu samy kreslily a ukrývaly si vzájemně poklady. Odpoledne jsme přitvrdily. Posílala jsem dětem souřadnice a ony dané místo hledaly a fotografovaly. Vše bylo na čas a soutěživost se jim opravdu nedala upřít. Cíl byl na rozhledně Nisanka, která byla jen jeden kilometr daleko. Konečně jsme dobyli i tuto rozhlednu :-) Při návratu do chaty se některé děti smočily v místním veřejném koupališti.

Ve čtvrtek jsme po snídani vyrazili do Liberce do IQlandie. Strávili jsme tam přes 5 hodin. Děti si užily expozice, které jsme zakončili v planetáriu, kde jsme shlédli film „Astronaut“. Vstupné si děti hradily ze svého výdělku, který získaly prodejem a zdobením vánočních perníčků. Večer jsme opět trávili na hřišti. V pátek po snídani v 10.00 odjíždíme směr „domov“. Příjezd je naplánován mezi 11.30 a 12.00 .

Školandu jsem si užila a věřím, že si ji užily i děti. Přeji všem krásné vysvědčení, slunečné prázdniny a láskyplný život.

Ludmila Pudivítrová, třídní učitelka 6. B