>

Osmáci se učili hospodařit s penězi

29. 12. 2017

V listopadu jsme se v osmé třídě věnovali finančnímu projektu. Žáci si vyzkoušeli, jaké to je, zařídit si byt z platu, který dostanou. Na začátku si každý vylosoval povolání, zjistil si na internetu, kolik by měsíčně vydělával, spočítal si čistý příjem. Dále si žáci vytvořili dvojice, ve kterých pak dali své finance dohromady a začali si hledat pronájem ve městě, ve kterém měli žít a pracovat. Museli si spočítat nezbytné výdaje a pak z toho, co jim měsíčně zbývalo, si zařizovali byt. Vše, co fiktivně nakoupili na internetu, si ukládali a pak ze všeho vytvořili prezentaci, ve které nás seznámili, jak dlouho si byt vybavovali a co všechno si do bytu pořídili. Myslím, že práce na tomto projektu děti bavila a že pro ně byla velmi poučná.

Honza Beck:
Před měsícem nám paní učitelka oznámila, že budeme dělat finanční projekt. To znamenalo rozdělit se do skupin buď ve třech nebo ve dvou, a vylosovat si povolání a město, ve kterém budeme jakoby bydlet. Potom jsme si našli na internetu kolik peněz dostáváme měsíčně. Jako další úkol bylo najít si byt, nakoupit si do něj věci, co potřebujeme, zaplatit naše povinné výdaje a udělat z toho prezentaci. Pak ještě udělat kalkulaci: kolik nás stály věci do bytu, energie, zábava, nájem a kolik jsme na to použili výplat. A na závěr prezentovat naší prezentaci paní učitelce a spolužákům. Myslím, že to bylo užitečné a dalo nám to zkušenosti do života.

Anna Bernklau:
Finanční projekt mě bavil, byla to taková zkouška života, jak to v dospělosti vypadá. Já jsem byla tiskařka. Trvalo to hodně dlouho, než jsem si zařídila byt – asi měsíc jsme jedli pizzu, čínu a jiná rychlá jídla, než jsme si koupili nádobí a mohli si začít vařit. Bydlela jsem s Háňou, která byla pediatr, té trvalo jen 2 měsíce pořídit si vybavení do bytu. Oproti Háně jsem byla chudá, mně trvalo 7 měsíců, než jsem si pořídila vše potřebné. Byla to taková mala zkušenost, bavilo mě to, myslím, že jsem si z toho odnesla hodně do života.

Nela Boháčová:
Finanční projekt jsme vypracovávali něco kolem měsíce. Já jsem si vylosovala prodejce smíšeného zboží a bydleli jsme v Jeseníku . V Jeseníku jsem pracovala v Kauflandu . Naštěstí jsme měli byt blízko města, takže jsme nemuseli platit za autobus. Můj měsíční plat byl 12 000 Kč čistého. Když jsme si vybrali byt a zařídili potřebné věci jako je hygiena, jídlo, nájem a další, tak jsme si mohli jít zařídit byt. Naším úkolem bylo nakoupit potřebný nábytek do bytu. Hned, co jsme měli věci vybrané a spočítané, kolik nás budou stát, mohli jsme začít dělat prezentaci.
Prezentace byla docela těžká, ale nějak jsme ji zvládli. Když jsme byli skoro hotovi, zbývalo jen vybrat nějakou zajímavou památku ve městě a dodat ji do prezentace jako tip na výlet. Potom jsme už mohli jít odprezentovat před třídou svou práci. Zážitek to byl skvělý. Někdy mě to teda nebavilo, ale dalo se to přežít. Samotná práce na prezentaci mě bavila, ale prezentování bylo namáhavé.

Jana Lainová:
Asi tak před měsícem nám paní učitelka oznámila, že by s námi ráda udělala Finanční projekt. Museli jsme se rozdělit do 3 dvojic a 1 trojice. Já jsem byla s Oksanou ve dvojici. Vylosovala jsem si povolání ředitelka maloobchodu a Oksana si vylosovala strojvedoucí lokomotivy. Můj čistý plat byl 20 566 Kč a Oksana měla 20 540 Kč. Ještě jsme si museli vylosovat město, kde budeme bydlet. Vylosovali jsme si České Budějovice.
Když jsme si vylosovali povolání a město, rozdělili se do dvojic. Pak jsme začali dělat prezentaci, nakupovat věci, psát dokument o kalkulaci našich výdajů. Když jsme to všechno dokončili, tak jsme to poslali paní učitelce, aby nám to ohodnotila a řekla, co máme vylepšit. Když to velká většina skupinek měla hotové, určili jsme si den, kdy to budeme prezentovat.
Projekt jsme dělali zhruba měsíc a moc mě to bavilo. Ráda bych ještě něco podobného dělala. Podle mě to bylo dost užitečné, protože jednou budeme kupovat skoro to samé vybavení a nějak podobně to budeme řešit, až budeme dospělí.

Oksana Salo:
Před měsícem jsme začali pracovat na projektu. Rozdělili jsme se do skupin po dvou nebo po třech. Vylosovali jsme si město a povolání. Já a moje kamarádka jsme si vylosovali České Budějovice, strojvedoucího lokomotivy a ředitele maloobchodu.
Naším prvním úkolem bylo najít si na internetu, kolik měsíčně vyděláváme a holobyt v daném městě a opatřit si věci do bytu. Holobyt musel mít dva nebo tři pokoje, záviselo to na tom, kolik nás bylo ve skupině. Když jsme vybrali věci z internetových obchodů, tak jsme museli udělat prezentaci. Osobně mě prezentace moc bavila, museli jsme v ní zahrnout vše, co jsme koupili, také naše povolání a měsíční výdaje na osobu a pár zajímavostí o městě, kam bychom se mohli vydat na výlet.
Poté, co jsme dodělali prezentaci, nás čekal další úkol, museli jsme napsat dokument, ve kterém byly všechny naše výdaje. Taktéž jsme tam zahrnuli, kolik jsme utratili, kolik nám zbylo peněz a jak dlouho nám to trvalo. Potom jsme prezentaci odprezentovali před spolužáky a paní učitelkou Pudivítrovou. Prezentace se nám všem moc povedly, byl to krásný zážitek.

Míša Sýkorová:
Finanční projekt jsme vypracovávali na hodinách matiky a začali jsme tím, že jsme si vylosovali zaměstnání a pak město, ve kterém budeme bydlet. Nakonec jsme si sami určili, s kým budeme v bytě bydlet. Moje práce byla zdravotní sestřička na pediatrii, můj plat byl čistého 21 300 Kč a bydlela jsem ve městě Jeseník.
Další měsíc jsme zpracovávali projekt na počítačích, jako první bylo nejtěžší najít nějaký levný byt v Jeseníku, po nějaké době jsme ho s Nelou přeci jen našly. Inzerát jsme si vyfotili a vložili do prezentace. Dále jsme řešili důležité informace jako jsou: kolik budeme dávat každý měsíc za jídlo, hygienu apod. Naše výhoda byla, že jsme nemuseli platit za dopravu, protože jsme byt měli ve středu Jeseníku. Když jsme všechny informace měli, začali jsme si vybavovat byt nábytkem podle našeho rozpočtu. Hledali jsme také nádobí, ručníky, hygienu a lampičky.
Po dlouhém hledání a upravování jsme hotové prezentace odprezentovali před paní učitelkou a svými spolužáky. Bylo to zábavnější než zlomky v matematice.

Ludmila Pudivítrová, učitelka matematiky