>

Druháci pořídili tabuli pro černoušky

07. 5. 2017

Pamatujete, jak druháci nedávno při čtení v knihárně získali od příbuzných a přátel školy více než pět tisíc korun? Více nejdete v článku…

Tak tyhle peníze jsme hodlali nějak smysluplně investovat. Já chtěl míč. Nebo raději houpací síť. Ale ctím demokracii. Tu tradiční, ne tu, kterou nám předvádí v těchto dnech česká vládní garnitura… Tu tradiční demokracii, která znamená, že se všichni rovným dílem podílejí na návrzích a při rozhodnutích respektují názor většiny. Přizvali jsme tedy děti z obou druhých tříd, abychom se domluvili, nač ten balíček peněz padne. Návrhům se meze nekladly. To je vždy osvobozující. Jen tak mohou zaznít třeba i nápady odjet do Indie, nebo koupit hororovou počítačovou hru. Hodně hlasů se ale ozvalo pro výlet, aquapark či zmrzlinu. Ve finále rozhodla absolutní většina, a tak si koncem května s 2. A i s 2. B vyrazíme do ZOO.
Musím ale zmínit, že ne všechny své korunky utratíme za výlet. Část z nich se děti rozhodly věnovat na dárek pro malé černoušky v Africe nebo Asii, kteří nemají takovou školu, jakou známe my. Tam někde daleko se možná učí pod širým nebem a třeba nemají ani tabuli… Organizace Člověk v tísni z peněz našich druháků pořídila pro takové děti opravdovou tabuli! Tu budou mít tamní školáci denně na očích. Věřím, že si před ní popovídají o tom, že jejich lipeneční vrstevníci mají dobrá srdce, když jim věnovali to, co sami považují za normální a přirozené. My si zase s dětmi povídáme o tom, jak je hezké nemyslet pouze na sebe, a pokud to jde, že je hezké udělat radost i druhým. Důkaz najdete zde :)

A víte co? Za ten symbolický krůček jsme s paní třídní učitelkou 2. B Petrou Zímovou na ty naše malé špunty náležitě hrdí!

Petr Mutina, třídní učitel 2. A