>

Běháním budeme pomáhat

05. 4. 2016

V úterý 26. dubna uspořádáme na fotbalovém hřišti pro děti, rodiče i širokou veřejnost akci, která má název Run and Help. Běhání, které pomáhá. Tak nějak zní česká alternativa názvu této charitativní akce. Proč se zapojujeme do této akce? Protože jejím cílem není jen shromáždit finanční prostředky pro ty, kteří nemají to štěstí, aby se sami mohli proběhnout . Cílem je také vyjít společně do přírody a protáhnout své tělo (viz vysílání Studia 6 na ČT dne 15. 3.), které často zahálí u televize nebo mezi klávesnicí a monitorem :)

Komu budeme pomáhat?

S nápadem zorganizovat takovou sportovně-charitativní akci přišli před dvěma lety ve škole Open Gate v Babicích u Říčan a tam také uspořádali nultý ročník. Finanční prostředky takto získané jdou na Konto Bariéry s cílem pomáhat zajistit finanční prostředky těm, kteří je potřebuj k odstranění nebo zmírnění překážek, které jim osud do cesty přichystal. Někteří z nich se s handicapem narodili, jiní onemocněli závažnou chorobou v dětství nebo ochrnuli po úraze, ale všichni mají společné to, že jejich rodina při nejlepší vůli nemůže zajistit tolik peněz, kolik jich na jejich léčbu nebo péči je potřeba.

Do akce se zapojují školy, firmy i jednotlivci. Školy někdy pomáhají konkrétnímu dítěti, např. v obci Kly u Mělníka běhají pro Markétku, která navštěvuje tamní základní školu a trápí ji nemoc motýlích křídel. Jsme rádi, že v naší škole není nikdo, kdo by takovou pomoc potřeboval, ale na druhou stranu je fajn vědět, komu námi vybrané peníze pomohou. Rozhodli jsme se tedy, že si sami vybereme, komu pomůžeme. Na stránkách Konta Bariéry jsou zveřejněny příběhy několika dětí i dospělých, kteří se narodili s vážnými zdravotními postiženími, nebo je o zdraví připravila nehoda či nešťastná náhoda. Vybrali jsme pět z nich. S pěti těžkými životními osudy seznámíme děti v následujících dnech a třeba jim pak i dáme možnost rozhodnout, do kterého příběhu chtějí svou pomocí zasáhnout. A možná nakonec pomůžeme všem pěti, v tom ještě nejsme úplně zajedno, ale to asi není v tuto chvíli důležité.

Pokud chcete, začtěte se do příběhů, které nás nejvíce oslovily:

  • Verunka – 12 let, na vozíku po úrazu páteře na lyžích
  • Sára a Jakub – sourozenci 9 a 7 let, onemocněli metabolickým postižením – více…
  • Lukáš – ochrnul po epileptickém záchvatu – více…
  • Zoika – 5 let, vrozené onemocnění hydrocefalus – více…
  • Kubík – 12 let, kombinovaná postižení jako důsledek komplikovaného porodu – více…

Organizace akce

Protože si nechceme hrát jen „na svém písečku“ a rádi se zapojujeme do dění v obci, rozhodli jsme se dát možnost protáhnout své tělo a pomoci dobré věci i ostatním občanům z Lipenců. Dopoledne patří především školám. Nejprve se na hřišti proběhnou děti školkové, po nich pak budou běhat pro dobrou věc děti z jednotlivých tříd základní školy a věřím, že se k nim přidají i jejich paní učitelky. Od 15 hodin bude tato akce vymezena pro veřejnost. Svou účast přislíbili fotbalisté ze Sokola Lipence a my doufáme, že nezůstanou jediní, kdo se přijdou proběhnout a zapojí se tak s námi do této charitativní akce.

Za každé kolečko by měl účastník akce přispět na Konto Bariéry částkou v minimální výši 10 Kč. Bude-li chtít uběhnout více koleček, může. Bude-li chtít někdo přispět vyšší částkou za jedno kolečko, může také. Nejsou to závody, a proto se neměří čas.

Smysl akce

Mírou úspěšnosti této akce pro Konto Bariéry bude určitě celková částka, kterou se nám podaří nashromáždit, ale mírou úspěšnosti pro nás bude především počet účastníků a možná i počet uběhnutých kilometrů. Pro nás, pedagogy, je možná ale ještě důležitější tato akce jako příležitost učit děti pomáhat druhým. I v dnešní době, kdy se ve společnosti snáz prosadí ten, kdo má ostřejší lokty, je určitě dobře umět se vcítit do pocitů druhých. To není slabost, ale sociální cítění, empatie. Nechceme „vytahovat“ peníze z peněženky dospělých. Proto jsme jako základní částku stanovili „jen“ 10 Kč, kterými po dohodě s rodiči mohou děti přispět i ze své kasičky. Pokud se i rodina rozhodne zapojit, budeme moc rádi, když se s dětmi na ovál přijdou proběhnout i jejich rodiče. Bylo by fajn, abychom dokázali pomoci, když je to potřeba a je to v našich silách. Ne proto, že jednou podobnou pomoc můžeme potřebovat i my. Ale zkrátka proto, že pomoci chceme.

Jitka Krůtová, ředitelka školy